Strona główna / Projekt edukacyjny - TEG Sobota - 26 maja 2018 Eweliny, Jana, Pawła
Podsumowanie projektu Informacje o zorganizowanym w szkole TEG na platformie Grupa Zagranica
Poszukiwanie produktów Sprawiedliwego Handlu
Loteria fantowa ,,POMOC DLA POTRZEBUJĄCYCH”
Apel podsumowujący projekt
Wystawa prac uczniów
Poszukiwanie globalnych współzależności
Apel rozpoczynający Tydzień Edukacji Globalnej 2014
Lekcja wychowawcza w klasie czwartej „Smaczne, zdrowe, kolorowe”

Podsumowanie projektu

Świat nie może pozostać głuchy na błagania ludzi,

którzy proszą o jedzenie potrzebne do przeżycia!

(Jan Paweł II, Przemówienie podczas spotkania
z uczestnikami 32 konferencji FAO, 05.12.2003r.)

W dniach 17- 22 listopada 2014 r. w naszej szkole został zrealizowany projekt edukacyjny
„Wiemy, co to zdrowe odżywianie, jedzenia oszczędzanie i głodującym ludziom pomaganie”.
W ten sposób po raz pierwszy włączyliśmy się do międzynarodowych obchodów TEG.
W każdej klasie i na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty TEG 2014.
Najpierw przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przypomnieli zasady zdrowego odżywiania
oraz przedstawili przejmujące informacje dotyczące problemu głodu na świecie i zachęcili do udziału
w szkolnej loterii fantowej „Pomoc dla głodujących”. Uczestniczyliśmy w ciekawych lekcjach oraz zajęciach pozalekcyjnych,  na których nie tylko omówiliśmy zasady bezpiecznego i zdrowego odżywiania, ale również wykonaliśmy pyszne sałatki owocowo-warzywne, w których jednym ze składników musiały być jabłka. Dużą atrakcją były lekcje języka polskiego, na których przygotowaliśmy gry towarzyskie związane tematycznie z wybranymi państwami Globalnego Południa. Do omówionych zagadnień mogliśmy wracać w kolejnych dniach, ponieważ na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa naszych prac: gazetek, albumów, informatorów, plakatów, ulotek, gier planszowych, haseł i sloganów reklamowych. Szybko zrozumieliśmy, że większość z nas ma pod dostatkiem jedzenia i tego często nie docenia. Uświadomiliśmy sobie,  że wtedy, kiedy my wyrzucamy nadmiar jedzenia do kosza, marzymy o nowych, modnych ubraniach, lepszych komputerach, nowszych modelach telefonów komórkowych, to ogromna liczba dzieci na świecie żyje w skrajnej nędzy i umiera z głodu. Ze wzruszeniem rozmawialiśmy o ciężkim życiu ludzi w różnych zakątkach świata, z których pochodzi wiele produktów żywnościowych wykorzystywanych w każdej polskiej kuchni. Oglądnięte filmy, informacje wyszukane w Internecie oraz w prasie katolickiej związanej tematycznie z misjami, opracowane materiały, apel podsumowujący nasze działania,  pozwoliły nam zrozumieć, co oznaczają takie pojęcia, jak „Globalna Północ”, „Globalne Południe”, „Sprawiedliwy Handel”, „Milenijne Cele Rozwoju”.
Problem biedy w rejonach wytwarzania cynamonu oraz w miejscach pracy misjonarzy pochodzących
z naszej parafii mocno nas poruszył, czego dowodem jest nie tylko nasze zaangażowanie w wykonanie zadań, ale również  wielka hojność uczniów, rodziców i pracowników szkoły podczas loterii fantowej, dzięki czemu przekazaliśmy na potrzeby wybranej placówki misyjnej 512 złotych.

„Bardzo mi przykro z powodu Waszej sytuacji i braku żywności,
dlatego uczniowie naszej szkoły postanowili zorganizować taką małą akcję
,,POMOC DLA POTRZEBUJĄCYCH”.
Serce pęka na widok i myśl o Was.
Będziemy się starać, aby pomoc dla Was od nas odbywała się cyklicznie
i była jak największa.”

(Fragment pracy konkursowej ucznia klasy VI)

„Bardzo mi przykro, że głodujecie. U nas dużo jedzenia się marnuje, ale mieszkamy daleko od Was, dlatego nie możemy się z Wami tym jedzeniem podzielić. Możemy jednak obiecać, że przestaniemy marnować jedzenie, a część zaoszczędzonych dzięki temu pieniędzy przekażemy na pomoc dla Was.”
(Fragment pracy konkursowej ucznia klasy VI)