Strona główna / Projekt edukacyjny - TEG Niedziela - 25 lutego 2018 Almy, Cezarego, Jarosława
Poszukiwanie globalnych współzależności Informacje o zorganizowanym w szkole TEG na platformie Grupa Zagranica
Poszukiwanie produktów Sprawiedliwego Handlu
Loteria fantowa ,,POMOC DLA POTRZEBUJĄCYCH”
Apel podsumowujący projekt
Wystawa prac uczniów
Podsumowanie projektu
Apel rozpoczynający Tydzień Edukacji Globalnej 2014
Lekcja wychowawcza w klasie czwartej „Smaczne, zdrowe, kolorowe”

Poszukiwanie globalnych współzależności

Masz jedzenie w lodówce, wodę w kranie, toaletę w domu? Potrafisz pisać i czytać?
Masz pracę, pomysł na urlop i marzenia na przyszłość?
Takie szczęście należy do rzadkości.
1 miliard 300 milionów ludzi na świecie żyje w głębokiej nędzy.
Źródło: http://www.pah.org.pl/main/nasze_dzialania/40/24/rzecznictwo

W ramach obchodów TEG 2014 odbyły się w naszej szkole ciekawe lekcje przyrody, matematyki, informatyki, religii, języka angielskiego oraz zajęcia koła matematyczno-przyrodniczego.
Rozmawialiśmy na tych lekcjach o potrzebach żywieniowych ludzi z punktu widzenia prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz o problemach głodu i niedożywiane na świecie. Oglądnięte filmy, informacje wyszukane w Internecie oraz w prasie katolickiej związanej tematycznie z misjami, opracowane materiały, pozwoliły nam zrozumieć, co oznaczają takie pojęcia, jak „Globalna Północ”, „Globalne Południe”, „Sprawiedliwy Handel” , „Milenijne Cele Rozwoju”. Problem biedy w rejonach wytwarzania cynamonu oraz w miejscach pracy misjonarzy pochodzących z naszej parafii mocno nas poruszył.

Oto niektóre wnioski z tych zajęć:
  • Większość uczniów z naszej szkoły ma pod dostatkiem jedzenia i tego często nie docenia.
  • Wtedy, kiedy my wyrzucamy nadmiar jedzenia do kosza, marzymy o nowych, modnych ubraniach, lepszych komputerach, nowszych modelach telefonów komórkowych, ciekawych podróżach, to ogromna liczba dzieci na świecie żyje w skrajnej nędzy i umiera z głodu.
  • Wiele produktów żywnościowych wykorzystywanych w każdej polskiej kuchni jest wytwarzanych przez ludzi, którzy żyją w głębokiej nędzy, ponieważ - pomimo, że bardzo ciężko pracują - nie dostają godziwego wynagrodzenia.
  • Każdy z nas, jako konsument, może przyczynić się do poprawy sytuacji życiowej ubogich robotników najemnych krajów Globalnego Południa poprzez kupowanie produktów Sprawiedliwego Handlu. Będziemy mieli wtedy gwarancję, że ludzie, którzy pracowali przy ich wytwarzaniu, byli uczciwie traktowani i wynagradzani.
Co prawda na terenie naszej gminy, powiatu nie ma jeszcze sklepów, które wyraźnie promują produkty Sprawiedliwego Handlu.
W Polsce, tak jak w pozostałych krajach Europy, produkty te są dostępne przede wszystkim w dużych sieciach handlowych i supermarketach, a także w sklepach z żywnością ekologiczną, kilku kawiarniach, sklepach internetowych. Może już niebawem wejdą na nasz rynek także za pośrednictwem wyspecjalizowanych sklepów.
(Źródło: http://www.fairtrade.org.pl/s14_sprzedaz_produktow_sprawiedliwego_handlu.html)

Mamy jednak nadzieję, że jeżeli klienci sklepów będą dopytywać się o możliwość kupienia produktów Sprawiedliwego Handlu, to właściciele sklepów wzbogacą o nie swoją ofertę handlową w stosunkowo niedługim czasie.