Strona główna / Projekt edukacyjny 2013/2014 Niedziela - 25 lutego 2018 Almy, Cezarego, Jarosława
Rajd rowerowy Regulamin Konkursu „Wkład Marianny Orańskiej w rozwój naszego regionu” w ramach projektu „Poznajemy dziedzictwo kulturowe naszej ziemi kamienieckiej”
Kamieniec na starej fotografii - wystawa
Prelekcja w Archiwum
Konkurs na najlepszą prezentację multimedialną
Spotkanie z policjantem
Regulamin szkolnego konkursu na najlepsza prezentację multimedialna
Konkurs na ,,Strój kobiecy z XIX wieku”
Wyniki konkursu plastycznego
Happening w ramach projektu edukacyjnego „Chronimy dziedzictwo kulturowe naszej ziemi kamienieckiej”.
Regulamin Konkursu Plastycznego ,,TU BYŁA MARIANNA”
Sprawozdanie z przebiegu Szkolnego Konkursu „Wkład Marianny Orańskiej w rozwój naszego regionu”
Projekt - plan działań

Rajd rowerowy

W ramach projektu edukacyjnego „Chronimy dziedzictwo kulturowe naszej Ziemi Kamienieckiej” uczniowie z klasy szóstej pod opieką nauczycieli uczestniczyli w rajdzie rowerowym wiodącym przez okoliczne miejsca związane z osobą Marianny Orańskiej.
Trasa wędrówki, która odbyła się w dniu 24 czerwca b.r. przy pięknej pogodzie i w pogodnej atmosferze, rozpoczęła się pod budynkiem Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II. Pierwszym punktem który zwiedziliśmy był dawny kościół ewangelicki, ufundowany ze środków królewny Marianny Orańskiej, pod budowę którego kamień węgielny wmurowano w 1875 roku. Jako neogotycka świątynia projektu Ferdinanda Martiusa ukończony został w latach 1882-1885. Po 1946 roku kościół został opuszczony, w ostatnich latach świątynię zaadaptowano na Gminne Centrum Wystawiennicze. Kolejnym punktem na trasie był Zespół Pałacowy królewny Marianny Orańskiej. W 1838 r. po przejęciu tutejszych dóbr jako spadku po matce, Marianna Orańska postanowiła wznieść na Grodowym Wzgórzu okazałą rezydencję. Projekt wykonał znany architekt Karl Friedrich Schinkel. Realizował go w latach 1838-1846 Ferdinand Martius. Prace kontynuowano w latach 1853-1900. Po 1945 roku pałac został ograbiony przez nowe władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, obecnie w trakcie intensywnej odbudowy. Na terenie założenia parkowo-pałacowego znajduje się również Mauzoleum rodziny Hohenzollern - neogotycka budowla, wzniesiona w 1898 roku po śmierci Marii, żony Albrechta Młodszego von Hohenzollern, synowej królewny Marianny Orańskiej. Przeznaczona na rodową nekropolię, podobnie jak sam pałac zniszczona po 1945 roku. Następnie drogą wojewódzką nr 390, zwaną Drogą Marianny Orańskiej udaliśmy się w kierunku przejścia granicznego Złoty Stok – Bila Voda. Ostatnim punktem rajdu była tymczasowa siedziba Marianny na czas budowy pałacu w Kamieńcu. Dawny Pałacyk Myśliwski, o którym po raz pierwszy wzmiankowano w 1691 roku, jako posiadłość rycerska Franciszka Karola von Lichtenstein-Castelcorn, w latach 1853-1883 został zakupiony przez królewnę niderlandzką, która w znacznym stopniu rozbudowała pałacyk i upiększyła założenie parkowe. Obecnie funkcjonuje tu szpital psychiatryczny. Wzbogaceni o nowe doświadczenia i wiedzę bezpiecznie wróciliśmy do szkoły, by podzielić się nimi z kolegami i koleżankami.