Strona główna / Informacje dla rodziców Poniedziałek - 19 listopada 2018 Elżbiety, Faustyny, Pawła
Uczniowie naszej szkoły zaczynają oszczędzać w SKO Ogłoszenia
Zmarł Pan Władysław Otfinowski- emerytowany nauczyciel i dyrektor naszej szkoły
Informacje dotyczące zasad przyznawania stypendium Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki dla uczniów szczególnie uzdolnionych oraz wyróżniających się wzorowym zachowaniem
Informacje dotyczące przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”
Apel uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Kamieńcu Ząbk. do mieszkańców naszej gminy

Uczniowie naszej szkoły
zaczynają oszczędzać w SKO

„Droga do celu to nie połowa przyjemności,
to cała przyjemność.”

SKO - Szkolne Kasy Oszczędności

Już w XIX wieku w wielu państwach europejskich dostrzegano, że edukacja ekonomiczna może przyczynić się do budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego oraz ograniczyć biedę i przestępczość. Jednym z elementów tej edukacji stały się Szkole Kasy Oszczędności, na które uczniowie mogli wpłacać swoje oszczędności.
Pierwsze Szkole Kasy Oszczędności (SKO) w Polsce powołano w 1927 r. Jest to najstarszy i największy program edukacji finansowej na terenie całej Polski, stale dostosowywany do potrzeb polskich uczniów.
Obecnie Projekt Szkolnych Kas Oszczędności jest aktywnie rozwijającym się programem o ogromnym potencjale edukacyjnym. Kierunki jego rozwoju są wyznaczane przez kolejne pokolenia uczniów, którzy czerpiąc z niego praktyczną wiedzę o finansach i ekonomii, zyskują niezbędne narzędzia do radzenia sobie w dorosłym życiu. Program ma na celu wyrobienie u najmłodszych nawyku świadomego oszczędzania nawet małych kwot, nauczenie zarządzania swoim minibudżetem i nabycie umiejętności korzystania z konta bankowego. Aktualny projekt Szkolnych Kas Oszczędności jest dedykowany uczniom od 6. do 13. roku życia. Zapewnia on zarówno oszczędzanie pieniędzy, oprocentowanie zgromadzonych środków pieniężnych nawet do 5% w skali roku, legitymację SKO dla dziecka, stworzoną na wzór karty płatniczej, jak i świetną zabawę poprzez dostęp do serwisu bankowości elektronicznej. Znak współczesnych czasów – serwis bankowości elektronicznej - jest zrozumiały, bezpieczny i atrakcyjny graficznie dla dzieci, ma wiele funkcji, które uatrakcyjniają każdemu użytkownikowi poruszanie się po swoim koncie bankowym, umożliwiają dostosowanie wyglądu serwisu do swojego gustu oraz dają możliwość zakładania „wirtualnych skarbonek”, które ułatwią oszczędzanie na dany cel.
Aktualnie w programie SKO prowadzonym przez PKO Bank Polski oszczędza około 150 tysięcy dzieci z blisko 2000 szkół.
Warto też zaznaczyć, że PKO Bank Polski wspiera uczestników programu SKO poprzez to, że zapewnia im ciekawe materiały dydaktyczne, które przeznaczone są zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla nauczycieli i rodziców.
Więcej informacji o programie i założeniu konta można znaleźć na www.sko.pkobp.pl

Opracowała:

Dominika Pastuszka, sekretarz Samorządu Uczniowskiego

(Na podstawie wywiadu z przedstawicielem PKO Bank Polski, Panem Damianem Winnikiem oraz informacji ze strony SKO, PKO Bank Polski: https://www.pkobp.pl/lpk/promocja-sko-id01/#/strona-glowna/, www.sko.pkobp.pl)

Poniżej prezentujemy krótki wywiad
z Panem Damianem Winnikiem,
przedstawicielem PKO Bank Polski,
który przeprowadziła Dominka Pastuszka,
sekretarz Samorządu Uczniowskiego
w dniu 08.03.2013r.

Czy może Pan krótko przedstawić zasady funkcjonowania Szkolnych Kas Oszczędności?
Dzisiejsze SKO to unowocześnione, istniejące w szkołach od dawna SKO. Dzisiejsze Szkolne Kasy Oszczędności są o tyle lepsze, że posiadają portal internetowy, na którym można oglądnąć ciekawe krótkie filmy na temat SKO i zasad oszczędzania. Oszczędni mogą też zdobywać odznaki, co jest dodatkową motywacją do tego, aby oszczędzać.

Co nam daje posiadanie konta?
Na koncie SKO pieniądze są oprocentowane, więc bardziej opłaca się je trzymać w banku, niż w domowej skarbonce. Dodatkowo uczniowie, którzy przystąpią do SKO, otrzymują legitymację stworzoną na wzór karty płatniczej.

Ile osób z naszej szkoły założyło już konto w SKO?
Do dzisiejszego dnia 27 uczniów otworzyło konto w SKO, a 16 spośród nich otrzymało już legitymacje.

Ile szkół w Polsce uczestniczy w programie SKO?
Około 2000 szkół na terenie całego kraju uczestniczy w programie SKO prowadzonym przez PKO Bank Polski.

Od ilu lat można założyć konto?
Konto przeznaczone jest dla dzieci w wieku od 6. do 13. roku życia.

Dlaczego szkoły przystępują do SKO?
PKO Bank Polski organizuje różne konkursy, w których szkoły mogą wygrać ciekawe, cenne nagrody.

Na czym polega konkurs w tym roku szkolnym?
W roku szkolnym 2012/2013 konkurs polega na tym, że trzeba przygotować kronikę szkolną związaną ze Szkolną Kasą Oszczędności.

Dziękuję za wyjaśnienia dotyczące SKO oraz za te wszystkie działania, które Pan i inni pracownicy PKO Bank Polski podjęli w naszej szkole, aby nauczyć nas oszczędzania i przedsiębiorczości.