Strona główna / Publikacje Sobota - 26 maja 2018 Eweliny, Jana, Pawła
Zmartwychwstanie-przejście do innego życia Zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w czasie pobytu w szkole i w trakcie zajęć organizowanych przez szkołę poza terenem szkolnym
DIAGNOSTYKA EDUKACYJNA- Nauczyciel XXI wieku
Syndrom wypalenia zawodowego
Pomiar dydaktyczny i działania naprawcze dla prawidłowej realizacji obowiązujących w poszczególnych klasach podstaw programowych.
Metody poznawania uczniów i zespołów klasowych
Konspekt zajęć koła matematyczno - przyrodniczego
Rada Szkoleniowa
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
Scenariusz Obchodów 31. Rocznicy Wyboru Karola Wojtyły na Papieża
Scenariusz Uroczystości Obchodów Rocznicy Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II
Sprawdzian z zakresu sakramentu pokuty
Praca z uczniem słabym i zdolnym
Ocenianie - podstawy prawne, funkcja oceny, sposoby oceniania uczniów
Wychowawcza Rola Rodziny

Zmartwychwstanie – przejście do innego życia

Starzec: (czyta księgę)
Poza górami istnieje inny świat, jasny, pełen kolorów, gdzie mieszkańcy są szczęśliwi w inny sposób…
Ludzie: (przechodzą i pukają się w czoło)
  •    Tu mieszka szaleniec
Tim: Stary Amos ma rację. Jeżeli istnieje kraj Światła, ktoś mógłby przecież znaleźć drogę, by tam dotrzeć.
Starzec: Jestem już zbyt stary, by pójść poza wielkie góry. Ale ty, gdy dorośniesz, będziesz mógł wejść aż tam wysoko i poszukać przejścia do Ziemi Światła, której nikt z nas jeszcze nie widział. Pamiętaj jednak, że aby tego dokonać, będziesz musiał być bardzo odważny i silny, aby nikt nie mógł ciebie powstrzymać.
Tim: Och! Jakby to było dobrze, aby Amos  mógł zobaczyć światło Ziemi Szczęścia! (pakuje plecak i wyrusza w drogę).
Lis: (śmiejąc się)
  •    Gdzie chcesz dojść? Poza doliną nic nie istnieje, nie ma nic do zobaczenia!
Lwy:  (wyły)
  •    Jeśli pójdziesz dalej, spadniesz w przepaść i umrzesz!
Niedźwiedź: Zatrzymaj się, nikt żywy nie wszedł na górę!
Ptak 1: Szaleńcze wróć z powrotem!
Ptak 2: Doszedłeś do końcowej stacji, chłopcze! Możesz teraz jedynie pokulać się i rozbić gdzieś w dole!
Tim: ( zaczął płakać, usiadł, nogi poranione.)
  •   Musisz być odważny i silny ( 2x, wstaje i powoli posuwa się naprzód; na horyzoncie zaczyna pojawiać się słońce).
  •    Hura! Ziemia Światła i Słońca istnieje. Powrócę do nich i opowiem  o wszystkim! ( Szybko wraca do miasta i opowiada Radzie starszych).
  •     Znalazłem przejście do świata pełnego światła i kolorów, z drugiej strony góry.
Członkowie Rady: (razem )
  •     To niemożliwe!
Pierwszy członek Rady : Nasza dolina jest jedynym istniejącym światem.
Drugi członek Rady: Kim ty jesteś, że ośmielasz się opowiadać nam taką bujdę?
Trzeci członek Rady: Tim oszalał jak stary Amos.
  •    ( wszyscy wybuchnęli śmiechem).
Tim: Również i wy możecie odkryć ziemię Światła i Szczęścia! Zobaczycie niebo niebieskie, barwne kwiaty i kolorowe motyle. Mogę pokazać wam drogę. Musicie jedynie wykazać trochę wytrwałości i odwagi.
Pierwszy członek Rady: Proszę natychmiast zaprzestać rozpowiadania takich szaleństw pomiędzy ludźmi. Zrozumiałeś!
Drugi członek Rady: Teraz idź do domu, bo my musimy zajmować się poważnymi sprawami!
Tim: Ani mi się śni! Teraz zobaczycie, że wszystko się zmieni! (odwrócił się i wyszedł)
Mieszkaniec : Wszyscy chłopcy opowiadają bajki, by zwrócić na siebie uwagę.
  •    ( 12 przyjaciół Tima uwierzyło i poszło za nim).
Tim: Zobaczycie wiele cudów po drugiej stronie ( ruszają, Rada Starszych wysyła straże).
Strażnik 1: Po dobroci, czy siłą musicie zakończyć tę historię!
Strażnik 2: Zejdźcie natychmiast i wszyscy powróćcie do domu.
Chłopcy: Złapcie nas( uciekają).
Tim: (zranił się). Chodźcie i wy! Zobaczycie jak tam jest cudownie! ( Jeden ze strażników łapie go).
Strażnik 2: Zwiążcie go. (Ciało Tima znika wypływa woda – można rozwinąć niebieski materiał).
Głos Tima: Nikt nie potrafi zatrzymać tej wody. Dotrze do miasta i płynąć będzie na wieki. A wszyscy, którzy pić ją będą, zapragną odnaleźć przejście, które prowadzi do Ziemi Światła i Szczęścia.

Opracowała na podstawie opowiadania Bruno Ferrero „Przejście”
s. Henryka Chumańska