Portal - Kamieniec Ząbkowicki
 
Strona główna / Samorząd Uczniowski / Ogłoszenia Samorządu Uczniowskiego Niedziela - 20 stycznia 2019 Fabioli, Miły, Sebastiana     
polski
Wyszukiwarka
Zagrożenie grypą A/H1N1- informacje ogólne i zasady postępowania Ogłoszenia Samorządu Uczniowskiego - rok szkolny 2013/2014

 

Zagrożenie grypą A/H1N1- informacje ogólne i zasady postępowania
 
UWAGA!
 
GRYPA A/H1N1, CZYLI „ŚWIŃSKA GRYPA” WCIĄŻ NIEBEZPIECZNA!
 
ZAPAMIĘTAJ!
 
MOŻESZ USTRZEC SIĘ PRZED ZACHOROWANIEM NA GRYPĘ A/H1N1, CZYLI NA „ŚWIŃSKĄ GRYPĘ”.
 
MUSISZ TYLKO PRZESTRZEGAĆ PODSTAWOWYCH ZALECEŃ PROFILAKTYCZNYCH GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO.
 
   Unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi.

   Jeżeli zachorujesz, zostań w domu i zachowaj dystans do osób zdrowych.

  Zasłaniaj usta i nos chusteczką higieniczną podczas kichania.

 

  Myj często ręce pod bieżącą wodą.

 

  Unikaj dotykania oczu, nosa i ust, żeby nie roznosić zarazków.

 

  Dbaj o siebie, dużo śpij, wypoczywaj aktywnie na świeżym powietrzu, zdrowo się odżywiaj.

 

 
Drodzy Rodzice!
 
  Obserwujcie domowników wykazujących objawy grypopodobne, w razie ich występowania zgłaszajcie się do lekarza rodzinnego.
  Zatrzymujcie chore dziecko w domu.
  Nie zabierajcie dziecka w miejsca, gdzie przebywają ludzie przeziębieni.
  Zadbajcie o to, aby dziecko przestrzegło zasad higieny i zdrowego odżywiania.
   Spędzajcie z dziećmi wolny czas aktywnie, na świeżym powietrzu.
 
W związku z zagrożeniem zarażeniem świńską grypą prosimy o zapoznanie się z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia.
 
Od kwietnia działa infolinia, gdzie można otrzymać wszelkie informacje w zakresie wirusa grypy typu A/H1N1. Na pytania odpowiadają eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
 
Numery telefonów:
(22) 54 21 412 – czynny całodobowo
(22) 54 21 413 – czynny od 8:00 do 16:00
(22) 54 21 414 – czynny od 8:00 do 16:00
 
GRYPA TYPU A/H1N1 – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
 
Grypa świń jest zakaźną chorobą układu oddechowego świń, wywoływaną prze wirus grypy typu A.
Do tej pory przypadki zakażeń tym wirusem u ludzi były rzadkie, jednakże potwierdzono możliwość ich przenoszenia z człowieka na człowieka.
Od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. w USA (w 10 stanach) łącznie stwierdzono 12 przypadków zakażeń wirusem grypy świń u ludzi. Od marca 2009 r. potwierdzono przypadki zakażeń nowym szczepem wirusa typu A/H1N1. Wystąpiły one w Kalifornii i Teksasie. Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne mające m.in. na celu określenie źródła zakażenia.
Co to jest grypa świń?
  Grypa świń jest chorobą układu oddechowego świń powodowaną przez wirusy grypy typu A. U świń wirusy te powodują liczne zachorowania, jednakże śmiertelność na skutek zakażenia jest niska. Wirus grypy świń typu A/H1N1 został wyizolowany po raz pierwszy u świń w 1930 roku.
Jak dużo jest wirusów grypy świń?
  Tak jak i pozostałe wirusy grypy, tak i wirusy grypy świń stale ulegają zmianom. Świnie mogą zostać zakażone przez wirusy grypy ptaków, ludzi i świń. Kiedy dojdzie do jednoczesnego zakażenia świni wirusami pochodzącymi od różnych gatunków, może dojść do reasortacji, w wyniku której powstanie nowy szczep wirusa. Obecnie od świń izoluje się głównie szczepy H1N1, H1N2, H3N2 i H3N1.
 
GRYPA ŚWIŃ U LUDZI
 
Czy ludzie mogą zachorować na grypę świń?
  Zwykle wirusy grypy świń nie zakażają ludzi. Jednakże wcześniej dochodziło do sporadycznych przypadków zakażeń, najczęściej na skutek bezpośredniego kontaktu z tymi zwierzętami (np. dzieci bawiące się blisko zwierząt lub pracownicy ferm). W chwili obecnej stwierdzono jednak udokumentowane przypadki przeniesienia wirusów grypy świń bezpośrednio z człowieka na człowieka.
Jak często dochodzi do zakażenia wirusem grypy świń u ludzi?
  Wcześniej amerykańskie CDC otrzymywało zgłoszenia o jednym przypadku rocznie lub co dwa lata, ale od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. stwierdzono 12 przypadków zakażenia. 
Jakie są objawy grypy świń u ludzi?
  Objawy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej, w tym np. gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel. U niektórych osób wystąpił katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.
Czy można zarazić się wirusem grypy świń przez zjedzenie wieprzowiny?

  Nie. Grypa świń nie przenosi się przez żywność. Nie można zarazić się grypą świń poprzez zjedzenie mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych.  Jedzenie prawidłowo przygotowanego i poddanego obróbce termicznej mięsa jest bezpieczne.

Jak rozprzestrzenia się grypa świń?

  Grypa może przenosić się bezpośrednio ze świń na ludzi i z ludzi na świnie.  Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami. Może również dochodzić do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka.

Jakie leki są skuteczne w terapii grypy świń u ludzi?

  Wyizolowane w USA i Meksyku wirusy grypy świń typu A/H1N1 są oporne na amantadynę i  rimantadynę, natomiast są wrażliwe na oseltamiwir i zanamiwir.
Czy szczepienie przeciwko grypie sezonowej jest skuteczna przeciwko grypie świń?
  Wirus grypy świń A/H1N1 różni sie genetycznie od wirusa ludzkiego H1N1. Brak jest obecnie dowodów, aby szczepienia przeciwko grypie sezonowej chroniły przed zachorowaniami na grypę świń.
 
 (Źródło: CDC -Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób USA)
 
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP